Tesislerimiz

       EMİRALEM REGÜLATÖRÜ

   PICT0030Gediz nehrinin 140 km’lik kısmını iletim hattı olarak Menemen Sulama Birlikleri, Adala ve Ahmetli regülatörlerinden sonra gelen Emiralem Regülatörü vasıtasıyla planladıkları sularını almaktadırlar.

    Emiralem Regülatörü, 1940 yılında Alman mühendisler tarafından inşasına başlanmış ve daha sonra Türk Mühendislerine devredilerek 1951 yılında yapımı tamamlanmıştır. 1000.000 m³ su tutma kapasitesi bulunan bu tesis Menemen, Foça ve Aliağa ( kısmen ) ovaları için hayati önem taşımaktadır.

  Çamlık bir araziye sahip regülatör alanı aynı zamanda bahar ve yaz mevsimlerinde mesire yeri olarak kullanılmakta, Menemen kaymakamlığı tarafından yaptırılan park ve rekreasyon tesisinde bir çok kültürel faaliyetler yürütülmektedir.

SULAMA VE TAHLİYE TESİSLERİ

PICT0017Emiralem Regülatöründen başlayıp Bağarası’ nda biten Ana Kanalımızın uzunluğu 38 km ,  7.2 m³/sn dir. Üzerinde 25 adet yedek kanalet ve tersiyer kanal girişi bulunmaktadır. Şebekenin %97’sini oluşturan kanaletlerin uzunluğu 300 km, tersiyer kanalların uzunluğu ise 8 km dir.

Acil durumlarda ya da ihtiyaç halinde Ana kanalımızın boşaltılması için beş adet tahliye bağlantısı vardır.

Birliğimiz bünyesinde iki adet sulama amaçlı pompa tesisi bulunmakta olup Türkelli Pompa tesisi 930kw kurulu güce ve 1995lt/sn su basma kapasitesine sahiptir. Bu tesis Türkelli, Helvacı, Hatundere ve Şehit Kemal yerleşim birimlerindeki çiftçilerimize hizmet etmektedir.Türkelli Pompa

Bağarası Pompa tesisi ana kanalın sonuna konuşlandırılmış olup, daha mütevazi tesistir. Toplam kurulu gücü 90kw/h ve 336lt/sn su basma kapasitesine sahiptir. Bağarası ve Yeni Bağarası yerleşim birimlerindeki çiftçilerimize hizmet etmektedir.

 

 

Paylaş !!

Bir cevap yazın